İbrahim Hakkı Özel

Merhaba, ben İbrahim Hakkı ÖZEL. Uzun yıllar Türkiye’de Bilişim sektöründe ve farklı ülkelerdeki projelerde danışman olarak çalıştıktan sonra yurtdışında yaşamaya karar verdim. Polonya IBM’den iş teklifi alarak yurtdışına göç ettim. 2018 yılında da Almanya’dan aldığım bir iş teklifi sonrası Almanya’ya yerleştim. Hem Polonya’da hemde Almanya’da EU BLUECARD (mavi kart) ile çalıştım. Beyaz yakalı bir göçmen olarak yurtdışında yaşamanın zorluklarını tecrübe ettiğim için 2019 yılında Beyaz Yakalı Türkler Topluluğu’nu kurdum.

Almanya’ya göç etmiş beyaz yakalıların Almanya’ya entegrasyonunu kolaylaştırmaya yönelik çözümler üretmek istedim. Bu kişilerin farklı bir ülkede farklı bir kültürde yaşamaya başladıkları ilk andan itibaren kendilerini yalnız hissetmemeleri, benzer eğitim ve kültür seviyesindeki diğer arkadaşlarla bilgi alışverişinde bulunmaları, yardımlaşmaları ve sosyalleşmeleri için böyle bir gruba ihtiyaç vardı.

Almanya’ya göç etmek isteyen beyaz yakalılar içinde elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Başvuru (bewerbung) dosyası hazırlama (cv, cover letter) ve Almanya’da iş aramak ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi Discord kanalımda paylaşıyorum.

Benimle iletişime geçmek için:
E-posta: ibrahimhakkiozel@gmail.com
Discord: https://discord.io/ihoezel